2019-06-13

Jacek Kowalski laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego!


M.in. Franciszek Pieczka i Jacek Kowalski, autor wielu wydanych przez Wydawnictwo Dębogóra książek i płyt, wśród tegorocznych laureatów Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie odznaczono twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury.


List do uczestników uroczystości przesłał prezydent Andrzej Duda. W liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego napisał, że "w tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, liczne wydarzenia rocznicowe przypominają nam również o doniosłej roli, którą w tamtych latach przełomu odegrali artyści".

"Można bez cienia przesady stwierdzić, że wolna Polska odrodziła się z kultury i dzięki kulturze. Twórczość pisarzy, malarzy, muzyków, rzeźbiarzy, ludzi teatru przyczyniła się do zachowania tożsamości Polaków i podtrzymywała wiarę w powrót naszej ojczyzny na mapę polityczną Europy. Kiedy zaś nadeszła godzina czynu, artyści wraz z wodzami i mężami stanu szli na czele narodu, i to często dosłownie: szli do boju - o własne suwerenne państwo" - podkreślił prezydent.

Ocenił w liście, że "teraz, kiedy od 30 lat żyjemy znów w niepodległej Polsce, kultura pozostaje nadal dziedziną ogromnie ważną dla naszego suwerennego państwa". "Rzeczpospolita dba o to, by twórczość artystyczna mogła się rozwijać bez ograniczeń ideologicznych ani ekonomicznych" - napisał.

"Wolna sztuka jest nieodłącznym elementem życia wolnego narodu. Rozumieją to ci, którzy pamiętają ograniczenia, jakie narzucał komunizm, ale jest to też naturalne przekonanie dla pokolenia, które dorosło po upadku reżimu. Dlatego raz jeszcze gratulując nagród laureatom, chciałbym z serca życzyć nam wszystkim, abyśmy już zawsze mogli się cieszyć oboma tymi rodzajami swobód: politycznymi i artystycznymi" - podkreślił prezydent.

Nagrody za wybitne osiągnięcia

Minister kultury odznaczył twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody zostały przyznane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie i na rzecz kultury.

W tym roku artyści, naukowcy i animatorzy kultury zostali uhonorowani w kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz za granicą, design. Podczas gali prof. Piotr Gliński wręczy też nagrody specjalne: za całokształt twórczości, dla mecenasa kultury oraz nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią" za książkę historyczną.

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Doroczną Nagrodę Ministra 2019, na którą składa się nagroda finansowa w wysokości 40 tys. zł brutto, statuetka oraz dyplom, otrzymali za całokształt twórczości aktorzy filmowi i teatralni Franciszek Pieczka i Barbara Krafftówna.

Nagroda dla Pieczki została przyjęta przez publiczność zgromadzoną w Teatrze Narodowym owacjami na stojąco. - Jestem wzruszony bardzo, chciałbym podziękować panu ministrowi za przyznanie mi tego zaszczytnego wyróżnienia. Każde uznanie płynące ze strony widza pozwala, mimo przeciwności losu, nie gnuśnieć na stare lata, mówiąc skrótowo - nie dziadzieć - powiedział artysta. - Mam nadzieję, że Bóg pozwoli, że jeszcze będę mógł z państwem się kontaktować poprzez ekran filmowy czy telewizyjny, mam nadzieję, że tak będzie - mówił wzruszony.

Pieczka w 1954 roku ukończył PWST w Warszawie, zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w filmie Andrzeja Wajdy "Pokolenie". Do jego najbardziej znanych ról należą Gustlik Jeleń w serialu "Czterej pancerni i pies", Mateusz w "Żywocie Mateusza", Czepiec w "Weselu" czy Karczmarz Tag w "Austerii". W latach 90. szczególne znaczenie miała współpraca Pieczki z Janem Jakubem Kolskim, u którego wystąpił w tytułowej roli w "Jańciu Wodniku" (1993), a także "Szabli od komendanta" (1995), "Grającym z talerza" (1995), "Historii kina w Popielawach" (1998) i w "Jasminum" z 2008 roku. Za swoje dokonania artystyczne został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za znaczący wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej.  (...)


Nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią" odebrał dr hab. Jacek Kowalski, prof. UAM - poeta i pieśniarz, historyk sztuki, tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski. Serdecznie gratulujemy!

Źródło: polskieradio24.pl

zdjęcie: http://www.mkidn.gov.pl

Polecane
Gotyk wielkopolskiGotyk wielkopolski
89,00 zł89 pkt.
Meble KowalskichMeble Kowalskich
39,90 zł79,00 zł39.90 pkt.
Grunwald 1410 po KowalskuGrunwald 1410 po Kowalsku
25,00 zł35,00 zł25 pkt.
Wojna i MiłośćWojna i Miłość
25,00 zł35,00 zł25 pkt.
Niezbędnik krzyżowcaNiezbędnik krzyżowca
45,00 zł49,90 zł45 pkt.
Niezbędnik SarmatyNiezbędnik Sarmaty
45,00 zł49,90 zł45 pkt.
Powstańcze śpiewy poznańczykówPowstańcze śpiewy poznańczyków
34,90 zł49,00 zł34.90 pkt.
pixel