Czy kontakt z przyrodą jest do szczęścia koniecznie potrzebny? Wykład prof. Piotra Tryjanowskiego
Kolejne spotkanie w ramach cyklu 'Piórem i lutnią' poświęcone było zagadnieniom z zakresu ornitologii terapeutycznej. Naszym gościem był prof. Piotr Tryjanowski, który wygłosił wykład pt. Czy kontakt z przyrodą jest do szczęścia koniecznie potrzebny? // Refleksje na marginesie książki "ornitologia terapeutyczna".
Piotr Tryjanowski to polski naukowiec, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ornitolog, specjalista z ekologii behawioralnej, wpływu klimatu, ptaków krajobrazu rolniczego i ekologii miast. W 2007 roku wraz Międzyrządowym Zespołem ds. Zmian Klimatu dostał Pokojową Nagrodę Nobla za raport na temat zmian klimatu. W tym samym roku uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych. Od 2009 roku jest dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W 2019 roku został uhonorowany najwyższą godnością akademicką Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze. Jest autorem ponad 250 publikacji międzynarodowych i kilku książek.
Podczas wykładu autor w niezwykle ciekawy i wyczerpujący sposób wyjaśniał licznie zebranej publiczności o tym dlaczego mamy do czynienia z epidemia chorób psychicznych? gdzie leży problem? czy przyroda pomaga? I przede wszystkim dlaczego w tym wszystkim tak niezwykła jest rola ptaków? Po głównej części nastąpiła dyskusja z widownią i część mniej oficjalna przy kawie i drobnym poczęstunku. Zebranym gościom podczas wydarzenia towarzyszyła również muzyka wykonywana na żywo przez poznańskiego lutnistę Jana Kiernickiego. Muzyk okraszył wystąpienie noblisty tematycznymi utworami z iluminowanej motywami ptasimi tabulatury Vincenzo Capiroli (ok. 1517).
Cykl "Piórem i lutnią" odbywa się dzięki dofinansowaniu Instytutu Książki.