2019-08-06

Jacek Kowalski w Polskim Radiu o książce 'Rzeczpospolita Sarmacka'

– W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" Jakub Moroz i jego gość prof. Jacek Kowalski, pieśniarz, historyk sztuki i znawca kultury sarmackiej, rozmawiali m.in. o tym, po co współczesnym Europejczykom poezja sarmacka? 

fot. Instytut książki

Punktem wyjścia do rozmowy stało się wydanie antologii poezji staropolskiej "Rzeczpospolita Sarmacka". Książka ukazała się po polsku i po francusku. Autorką tłumaczeń na francuski jest prof. Anna Drzewicka (1932-2018) wybitny specjalista w dziedzinie dawnej literatury francuskiej. Wybór poezji i komentarze przygotował goszczący w studiu PR24 Jacek Kowalski, profesor historii sztuki. - Po co Sarmatom była poezja? Po co nam dzisiaj poezja sarmacka? Po co Francuzom poezja sarmacka? - odpowiedzi m.in. na te pytania próbowano udzielić w audycji. 

Prof. Jacek Kowalski przypomniał, że "literatura polska robi pewną karierę w Europie, jest polskie piśmiennictwo, polska kultura, ale nie jesteśmy żadnym główny ogniskiem literatury w Europie z punktu widzenia innych narodów". -  Francja wielbi literaturę rosyjska - zauważył gość audycji. Przypomniał, że z Francją mamy wspólne korzenie, ale w czasach staropolszczyzny "nie byliśmy całkowicie oryginalni". 

- W przygotowaniu antologii w języku francuskim chodziło o to, żeby podać Francuzom do lektury i śpiewu taki wybór literatury polskiej w ich ojczystym języku, który może zachwycić - powiedział prof. Jacek Kowalski.
Profesor pytany o to, po co Sarmatom była poezja, powiedział, że Sarmaci żyli językiem. - Obywatele ówczesnej Rzeczpospolitej, szlachta i ci, którzy tworzyli krąg kultury szlacheckiej oni żyli językiem. Język był narzędziem pracy oratorskiej kogoś, kto funkcjonuje w społeczeństwie, gdzie ceni się politykę i obywatela - wyjaśniał prof. Jacek Kowalski. - Wypadało szlachcicowi parać się poezja. Poezja towarzyszyła życiu Sarmaty. Wielu potrafiło posługiwać się językiem polskim. Poezja potrafiła wyrazić bardzo wiele - dodał.
Audycję "Rozpruwacz Kulturalny" prowadził Jakub Moroz. 

Za: polskieradio24.pl

Cała audycja do odsłuchania tutaj.

Polecane
Gotyk wielkopolskiGotyk wielkopolski
89,00 zł89 pkt.
Meble KowalskichMeble Kowalskich
39,90 zł79,00 zł39.90 pkt.
Grunwald 1410 po KowalskuGrunwald 1410 po Kowalsku
25,00 zł35,00 zł25 pkt.
Niezbędnik krzyżowcaNiezbędnik krzyżowca
45,00 zł49,90 zł45 pkt.
Niezbędnik SarmatyNiezbędnik Sarmaty
45,00 zł49,90 zł45 pkt.
Powstańcze śpiewy poznańczykówPowstańcze śpiewy poznańczyków
34,90 zł49,00 zł34.90 pkt.
pixel