Darmowa dostawa od 199,00 zł
tel 509731913
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kroniki anielskie, czyli tajne służby Pana Boga w akcji

2021-09-15
Kroniki anielskie, czyli tajne służby Pana Boga w akcji

Wyjątkowy zbiór opowiadań autora powieści szpiegowskich Vladimira Volkoffa, francuskiego pisarza wywodzącego się z rosyjskiej „białej emigracji” (jeśli zgłębimy temat, doszukamy się nawet tatarskich korzeni), wojskowego, oficera wywiadu, specjalisty od tematu propagandy i dezinformacji, zainteresuje przede wszystkim tych, którzy poza wartką akcją i ciekawą stylistyką oczekują głębszych treści, dotykających tematów filozoficznych, wręcz metafizycznych, zgłębiających tajniki natury ludzkiej oraz mechanizmów kierujących losami świata.

W dziełach Volkoffa przeplatają się wątki związane z historią i kulturą jego dwóch ojczyzn; on sam podkreśla rozróżnienie, które właściwie to opisuje w języku rosyjskim: w jego przypadku rodina - ojczyzna, w której się urodził, i otczizna - kraj ojców, kraj dziedziczności, to dwa różne podmioty. W pewnym stopniu to go definiuje: pełen romantycznej, choć bardzo krytycznej miłości wobec Rosji, za którą walczyli i ginęli jego przodkowie, lojalny wobec Francji, zwłaszcza od momentu mianowania oficerem i udania się na misję do Algierii – jak sam powiedział: „W tym momencie postanowiłem w pełni przyjąć rolę Francuza, ponieważ powierzono mi życie Francuzów (nie czyniąc mnie przez to mniej Rosjaninem)”. Taka postawa dojrzewała w nim od dziecka, na co wpływ miało też równolegle otrzymywane francuskie i rosyjskie wykształcenie: młody Vladimir dojrzewał między dwoma alfabetami i dwoma kalendarzami, w których, przykładowo, terminy Bożego Narodzenia dzieliło 13 dni. Oznaczało to dwie cywilizacje do wchłonięcia. Z pewnością sprzyjało to rozwojowi jego młodego umysłu i poszerzaniu horyzontów, a pomogło uzyskać dyplom z literatury klasycznej na Sorbonie oraz doktoratu z filozofii na Uniwersytecie w Liège.

Nie dziwi zatem, że pisarz ten w swoich książkach zwykle opisuje tajniki wywiadu, walk wyzwoleńczych, rewolucji… Skąd w takim razie pomysł, aby poruszać ten delikatny, a jednocześnie zbanalizowany dzisiaj temat aniołów, skrzydlatych istot, występujących w większości religii, a także mitologii i niejednym fantastycznym uniwersum? Sam autor wyraża swoje obawy takimi słowami:

„Kiedy byłem mały, ostrzegano mnie, żebym nigdy nie dotykał motyli, ponieważ ich skrzydła pokryte są pyłkiem, który pozwala im latać. Może to ostrzeżenie odnosi się także do was, aniołów, i lepiej bym zrobił, szanując waszą nietykalność?”

 

Myślę, że właśnie ta pokora i szacunek dla tajemnicy, którą są owiane, dają mu przepustkę, aby szukać śladów ich działania w historii świata. Ta książka jest wielką spekulacją, czasem podpartą tekstami biblijnymi, twórczością wielkich rosyjskich klasyków, a czasem jedynie subtelną intuicją autora, na temat roli aniołów w życiu każdego z nas. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu w zakresie działania służb specjalnych, podchodzi do tematu w sposób bardzo nieoczywisty, mianując hufce anielskie tajnymi służbami Boga, w których panuje ład, dyscyplina, precyzyjnie określona hierarchia i podział ról, ale jednocześnie pokój i radość w pełnieniu swojej misji, choć, jak się można szybko przekonać po lekturze „Kronik…” – nie zawsze. Są zadania, o których każdy anioł marzy, jeśli starczy mu śmiałości, ale są też zlecenia, które przyjmowane są jak przekleństwo i agenci, podejmujący się ich, nie poddają się biernie woli przełożonych, ale starają się je sabotować. Bardzo wiarygodna jest więc rozpacz anioła stróża Judasza z powodu jego zdrady, litość aniołów zagłady nad upadłymi mieszkańcami Sodomy, desperacja archanioła Gabriela poszukującego kobiety, która poniesie ciężar zbawienia w swym łonie, czy też dyskretna ingerencja anioła zesłanego przez Boga po wypowiedzeniu Mu wojny przez Lenina. O wydarzeniach, które w fantazji autora rozgrywają się na Wysokościach i w Otchłani na końcu czasów, lepiej nic nie mówić – samo opowiadanie jest jakby nieśmiałym uchyleniem rąbka tajemnicy.

Poruszając się w tej nadprzyrodzonej rzeczywistości, doszukując się zarówno różnic, jak i podobieństw między istotami ludzkimi, a aniołami u Volkoffa, możemy spróbować unieść się nieco ponad naszą codzienność i patrzeć ich oczami – jak zupełnie inaczej wygląda życie z perspektywy bardziej uświadomionych wykonawców woli Najwyższego, potężnych duchów, wolnych od naszych ziemskich przywiązań, ograniczeń i klapek, które pełna słabych punktów ludzka natura nakłada na nasze oczy. Tę książkę można przyjąć jako zaproszenie, aby pozwolić niebieskim posłańcom działać w naszym życiu.

 

Autorka: 

Maria Łuczak

Polecane

Carskie sieroty

Carskie sieroty

33,00 zł brutto/1szt.33 pkt.Min. cena z 30 dni 28,00 zł/1szt.Cena regularna 34,90 zł brutto/1szt.
Gość papieża

Gość papieża

38,00 zł brutto/1szt.38 pkt.Min. cena z 30 dni 38,00 zł/1szt.Cena regularna 39,90 zł brutto/1szt.
Kroniki anielskie

Kroniki anielskie

33,00 zł brutto/1szt.29.90 pkt.Min. cena z 30 dni 29,90 zł/1szt.Cena regularna 34,90 zł brutto/1szt.
Montaż - VOLKOFF Vladimir

Montaż - VOLKOFF Vladimir

34,90 zł brutto/1szt.34.90 pkt.Min. cena z 30 dni 29,90 zł/1szt.Cena regularna 39,90 zł brutto/1szt.
Oprawca

Oprawca

39,90 zł brutto/1szt.39.90 pkt.
Vladimir Volkoff - Dzieła zebrane

Vladimir Volkoff - Dzieła zebrane

249,00 zł brutto/1szt.282.30 pkt.Min. cena z 30 dni 229,00 zł/1szt.Cena regularna 299,00 zł brutto/1szt.
pixel