- Joseph Ratzinger - Benedykt XVI
- Wydanie albumowe
Benedykt XVI pyta w książce co jest zgodne z duchem liturgii? Ksiądz i wierni razem zwróceni ku Panu czy ksiądz i wierni patrzący na siebie? Cisza modlitewna czy głośne recytacje? Muzyka sakralna czy piosenki do gitary? Uświęcony obrzęd czy atmosfera i spontaniczność? Zachowanie kanonu modlitwy czy swobodna twórczość? Święte obrazy czy puste ściany? Na ołtarzu krucyfiks czy tylko mikrofon? Przed Panem na klęczkach czy na stojąco? Życiowy rozwój form czy rewolucyjna modernizacja?
Książka została przyjęta w świecie jako zarys odbudowy liturgii katolickiej i zaproszenie do szkoły modlitwy W przedmowie do wydania polskiego kardynał Ratzinger napisał, że "Książka ta została przyjęta z radością i wdzięcznością szczególnie przez młode pokolenie. Mam nadzieje, że także w Polsce przyczyni się ona do coraz głębszego rozumienia i przeżywania owego spotkania między Bogiem i nami, ludźmi, które podarowane nam zostało w liturgii Kościoła". Duch liturgii, tak bardzo różny od ducha czasu, to arcyciekawa książka o naszej modlitwie i o liturgii, która, jak przypomniał Sobór Watykański II, stanowi "źródło i szczyt życia Kościoła". Albumowe wydanie "Ducha liturgii" z fotografiami z benedyktyńskiego Opactwa Matki Bożej w Fontgombault (Francja), gdzie przed laty Joseph Kard. Ratzinger mówił o teologii Ofiary i celebrował uroczystą Mszę „trydencką”, otrzymało nagrodę "Feniksa" na Targach Książki Katolickiej za głębokie rozmyślania, piękną formę i mistyczne zaproszenie do modlitwy.
Kto chce naprawdę zrozumieć myśl obecnego papieża Benedykta XVI, powinien poznać jego refleksje i troski dotyczące liturgii. Do kwestii godnego celebrowania "działa Bożego” podchodzi on bowiem z zaangażowaniem właściwym zarówno dla nauczania Soboru Watykańskiego II (który nazwał liturgię "źródłem i szczytem” życia Kościoła), jak i dla szczególnie bliskiego Ojcu Świętemu ducha benedyktyńskiego (zgodnie z którym niczego nie należy stawiać ponad kult Boży). Jest to również sprawa, którą od lat traktuje jako jeden z najbardziej nabrzmiałych problemów. "jestem przekonany - pisał przed laty w swych wspomnieniach - że kryzys Kościoła, jaki obecnie przeżywamy, zależy w dużej mierze od rozkładu liturgii...”
tagi książki: liturgia, Benedykt XVI, Joseph Ratzinger, Msza trydencka, Msza święta, Msza wszechczasów, Kościół katolicki, Nagroda Feniksa, fontgombault, chorał gregoriański
Opinie o Duch liturgii
w naszym programie lojalnościowym.