36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania
Jeśli znasz i cenisz traktat Sztuka wojny autorstwa Sun Zi (Sun Tsu), tą książką będziesz zachwycony.
Motto książki: Broń to tylko przygodne narzędzie, które ma zmusić przeciwnika do zmiany zamiarów. Jedynym polem bitwy jest umysł. Wszystko inne to nieistotny szum. -- Lois McMaster Bujold, Gra
Wojny i konflikty toczą ludzie. Pierwszorzędnym celem jest umysł przeciwnika. Według starożytnych chińskich ideałów, zwycięski dowódca steruje poczynaniami bądź armią przeciwnika z równą swobodą, co swoimi własnymi. Tak pojmowana sztuka wojenna jest więc z samej swojej natury gałęzią psychologii.
Książka 36 forteli to nie tylko zbiór forteli i podstępów. To międzykulturowy poradnik psychologii konfliktu i kompendium praktycznych porad, jak radzić sobie w sytuacjach rozbieżności interesu - od sytuacji z życia codziennego zaczynając, a na formułowaniu doktryn wojennych kończąc. Zawiera około dwieście ilustracji historycznych i anegdot, wraz ze zwięzłymi analizami opartymi na współczesnej psychologii poznawczej i traktacie Sztuka wojny Sun Tzu (Sun Zi).
-Naval - weteran m.in. z Iraku, Afganistanu,były operator jednostki specjalnej GROM i autor książek m.in. Camp Pozzi, Ostatnich gryzą psy.
36 forteli to znakomity międzykulturowy, okraszony dziesiątkami anegdot almanach psychologii konfliktu, w którym chiński dorobek opisany jest językiem Zachodu, a dorobek zachodni - językiem starożytnych Chin. Gorąco polecam.
— dr Jacek Bartosiak, ekspert geopolityk, autor książki Pacyfik i Eurazja. O wojnie