Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską, domowe sposoby
Dieta dr Ewy Dąbrowskiej kojarzona jest przede wszystkim z postem warzywno-owocowym. Wato jednak mieć na uwadze fakt, że to tylko jeden z etapów na drodze prowadzącej do trwałej zmiany stylu życia. Dieta ta jest oparta na produktach roślinnych, które zawierają mnóstwo drogocennych substancji takich jak mikroelementy, witaminy, polifenole i enzymy. Dzięki temu uruchamiają one w organizmie procesy detoksykacji, co z kolei ułatwia dochodzenie do równowagi. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej nie jest dietą odchudzającą (choć utrata zbędnych kilogramów następuje). Przede wszystkim jest to jednak kuracja oczyszczająco-normalizująca, która przynosi wiele korzyści współcześnie żyjącym ludziom.
Książka zatytułowana „Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską. Domowe sposoby", która ukazała się nakładem wydawnictwa WAM, to publikacja pokazująca bogactwo kuchni roślinnej. Fermentowana żywność jest wyjątkowo zdrowa. Kiszonki mają wiele zalet:
-
są dobrze przyswajane,
-
wspomagają pracę układu pokarmowego,
-
regulują wchłanianie glukozy we krwi,
-
wspierają działanie układu odpornościowego,
-
są źródłem wielu witamin i minerałów,
Z tym poradnikiem kiszenie stanie się naprawdę proste! Okaże się, że nie potrzebujesz do tego ani wielkich beczek, ani specjalnych słoi ani nawet dużej piwnicy. W książce „Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską. Domowe sposoby" znajdziemy między innymi:
-
wiele praktycznych rad dotyczących tego, w czym najlepiej kisić;
-
dowiemy się, jakie produkty wybierać do kiszenia;
-
przepisy na rozmaite fermentowana dania - od kiszonych warzyw, przez kimchi i kombuchę po zakwas z buraków i chleb na zakwasie;
-
porady dotyczące tego, jak zrobić w domu jogurt, mleko kwaszone czy jaja peklowane;
-
sposoby na to, jak wykorzystać kiszonki nie tylko podczas postu warzywno-owocowego, ale też w dobrze zbilansowanych potrawach.
Warto zatroszczyć się o zdrowie swoje i najbliższych i poznać sekrety pysznych i wartościowych kiszonek! Można stworzyć z nich wiele smacznych i wykwintnych dań, na przykład kiszone ananasy czy rzodkiewki, kapustę kiszoną z imbirem i marchewką czy kiszone cytryny.
Lektura książki podpowie też, na jakim etapie diety lub postu można wprowadzić konkretny fermentowany produkt. Znajdziemy tu też opowieści Barbary Piątkiewicz (z Pracowni Wypieków Chleba - Moje wypieki), Magdaleny Witkiewicz (pisarki), Mikołaja Batora (z Zakwasowni) i Marka Brunka ( z Regionalnego Centrum Mikroorganizmów Brunka Natural). Są one dla nas ogromną inspiracją!