Trele na morelach. O czym ptaki śpiewają
Czy wiesz, że głosy ptasie są tak różnorodne, że ludzie opisali je przy pomocy kilkudziesięciu określeń: cektanie, ćwierkanie, gwizdanie, kwilenie, szczebiotanie, świergotanie, świrowanie, świstanie, czy pimpilenie?
Czy wiesz, że bogatka potrafi odzywać się nawet w 200 różnych głosach?
Czy wiesz, że trele niektórych ptaków są tak ciche, że ledwie można je usłyszeć, ale są i takie gatunki, których nie da się nie usłyszeć? Na przykład derknięcie derkacza ma moc ponad 120 decybeli, czyli tyle, ile notuje się przy starcie odrzutowca?
Nie wiesz? W takim razie ta książka jest dla Ciebie! Trele na morelach Marka Pióro, autora kultowego bloga ornitologicznego Plamka mazurka, to książka wprowadzająca w świat ptasich głosów i dźwięków, pełna anegdot, ciekawostek i odwołań do kulturowych interpretacji głosów ptaków, jakie towarzyszyły ludziom od zawsze. Bo ptaki przecież mówią w swoich językach, a my – jak się okazuje – od zawsze staraliśmy się owe języki interpretować. Co więc nam mówią ptaki? Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę w świat ptasich głosów i dźwięków! W książce opisanych zostało 78 gatunków ptaków, tych najbardziej znanych, jak bogatka, wróbel, gawron czy sroka, jak i tych mniej znanych, jak brzęczka, cietrzew, ortolan czy głuszec.
Trele na morelach z przepięknymi kolorowymi ilustracjami Mai Witeckiej, to książka nie tylko do czytania, oglądania, ale także do… słuchania! Wystarczy bowiem za pomocą smartfona (z dostępem do Internetu) zeskanować zamieszczone w książce QR kody, by przenieść się w świat ptasich głosów i dźwięków… Trele na morelach to idealny, poręczny przewodnik, który można wrzucić do plecaka i ruszyć w plener, w poszukiwaniu ptasich głosów i dźwięków!