C.S. Lewis a Kościół Katolicki, Przewodnik po Narnii
- PEARCE Joseph, Ruszkowski Janusz
W zestawie
1. 'C.S. Lewis a Kościół Katolicki'
Pasjonująca historia nawrócenia na chrześcijaństwo C. S. Lewisa, autora m.in. Opowieści z Narnii, Trylogii międzyplanetarnej, Listów starego diabła do młodego, profesora Oxfordu, współzałożyciela Inklingów (grupy dyskusyjnej, do której należał m.in. J. R. R. Tolkien). Autor książki pt. Lewis a Kościół katolicki, sam konwertyta na katolicyzm, opisuje pełną sprzeczności drogę Lewisa do wiary w Boga: od dzieciństwa w atmosferze purytańskiego Belfastu poprzez młodzieńczy ateizm, do nawrócenia. Zastanawia się, dlaczego Lewis, mimo że tak wiele łączyło go z Kościołem katolickim, nie zrobił ostatecznego kroku i nie nawrócił się na katolicyzm. Paradoksem jest, że Lewis swoją twórczością wskazał wielu osobom drogę do Rzymu. Nazywano go najbardziej katolickim spośród protestantów, niektórzy twierdzili wręcz, że przeszedł na katolicyzm.
Pearce w fascynujący sposób przytacza argumenty, które przywiodły Lewisa do przyjęcia wiary w Chrystusa. W ich świetle zrozumiała staje się przemiana zdeklarowanego ateisty w pokornego obrońcę chrześcijaństwa, który, jak sam to określił, został „zaskoczony Radością”. Jest to znakomita, pierwsza w języku polskim, biografia duchowa C. S. Lewisa.
2. 'Lew, czarownica i stara szafa. Przewodnik po Narnii'
Przewodnik zawiera 200 haseł opisujących najważniejsze postaci, miejsca i zdarzenia w powieści C. S. Lewisa. Jedynie tutaj znajdziecie odpowiedź na intrygujące pytania: Czy tylko w Narnii zdelegalizowano święta Bożego Narodzenia? Co to jest rachatłukum? Kiedy drozd jest drozdem? Czym są tajemnicze chelidonie? Gdzie się zgubiły narnijskie syreny? I wiele, wiele innych...
„Przewodnik po Narnii pokazuje początkującemu czytelnikowi obraz świata, w który właśnie wchodzi, pozwala zorientować się w wielości osób i symboli, podpowiada też pewne możliwości interpretacji, wskazuje zwłaszcza na głębokie (choć wcale nie jednoznaczne) powiązanie najważniejszych postaci i zdarzeń Opowieści z Narnii z światem wielkich i największych spraw wiary chrześcijańskiej... Kto raz znalazł się w Narnii, chętnie wędruje dalej, i przecież nie tylko po miejscach i zdarzeniach, które pokazuje nam C.S. Lewis, ale po całym tym świecie czy raczej światach, w których się znaleźliśmy - pełnych rzeczy pięknych i niepokojących, dobrych i niedobrych, zaskakujących i pouczających, a może przede wszystkim takich, z którymi trzeba się zmierzyć, bo są dla nas wyzwaniem. Warto mierzyć się z wyzwaniami, choćby największymi, skoro to właśnie ci, którzy je podejmują, żyją poważnie i odpowiedzialnie... Wędrujmy razem.”
Ks. prof. Tomasz Węcławski