Nasz Las i jego mieszkańcy
Trudno uwierzyć, że pierwsze wydanie tej unikatowej książki ukazało się w końcu XIX wieku. Potem było siedem kolejnych i wszystkie cieszyły się gigantycznym powodzeniem wśród czytelników. Autor książki – przyrodnik, pedagog, literat, propagator idei ochrony przyrody – pisze bowiem o lesie w sposób, w jaki nie pisał nikt przed nim ani po nim. Las widziany jego oczami to autentyczna kraina cudów. Każdy będący jego częścią żywy organizm to osobna historia do opowiedzenia, poczynając od wilków czy niedźwiedzi, poprzez strzyżyka i mysikrólika, na najmniejszych owadach i roślinach kończąc. W Naszym lesie żyją – przytulają się, uciekają przed niszczycielami, cieszą się i skarżą się sobie (i autorowi) – nie tylko zwierzęta. Również rośliny, które rozmawiają ze sobą. Z każdego zdania, oprócz niebywałej wręcz wiedzy, przebija wielka miłość do lasu. Lęk przed jego zniszczeniem i wskazówki, co czynić, by go ocalić i zachować. Poznajmy jego tajemnice.
W historii nauki polskiej Bohdan Dyakowski był z pewnością najwybitniejszym popularyzatorem wiedzy o przyrodzie. Rola, jaką odegrał w budowaniu świadomości przyrodniczej kilku pokoleń Polaków, jest nie do przecenienia. Był człowiekiem o niezwykle szerokich horyzontach umysłowych i o świadomości ekologicznej, którą dziś określilibyśmy jako nowoczesną.
Bohdan DYAKOWSKI (1864-1940) – przyrodnik, pisarz, dydaktyk biologii, działacz społeczny, wykładowca Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z założycieli Ligi Ochrony Przyrody. Jego dorobek obejmuje kilkaset artykułów i notatek opublikowanych w różnych czasopismach oraz przeszło 50 pozycji książkowych (podręczników i książek popularnonaukowych), spośród których największą popularnością cieszył się Nasz las i jego mieszkańcy i Z naszej przyrody. Wielu wznowień doczekały się również Rośliny pokarmowe, Sąd nad żabami czy Jak urządzać gniazda. Z dużym zainteresowaniem spotkały się także opowiadania dla młodzieży (Patrol Beskidzki. Opowiadanie wakacyjne, W góry, w góry, miły bracie czy Wąż Władka).