Gość oczekiwany
„Gość oczekiwany” to wyjątkowe dzieło Zofii Kossak, które łączy prostotę przypowieści z głębią duchowej refleksji. Akcja tej symbolicznej sztuki rozgrywa się w małej, góralskiej wiosce, gdzie mieszkańcy oczekują na przybycie niezwykłego Gościa – samego Chrystusa. Każdy z bohaterów ma swoje nadzieje, obawy i pragnienia, które konfrontuje z rzeczywistością codziennego życia.
To poruszająca opowieść o wierze, pokorze i przemianie serca. Zofia Kossak w mistrzowski sposób ukazuje, jak łatwo można zatracić sens chrześcijańskich wartości, i jak wielka siła tkwi w prostym, szczerym dobru.
„Motyw Jezusa chodzącego po świecie, zaglądającego do domów i serc ludzkich, jest częsty w podaniach ludowych całego chrześcijaństwa, w polskich szczególnie. Stanowi dowód zrozumienia wszechobecności Bożej i Bożej miłości. W niniejszym obrazku treść została żywcem zaczerpnięta z popularnej bajki śląskiej.
[...] ta bajka jest obrazem dramatu, jaki codziennie i na całym świecie w milionach replik rozgrywa się pomiędzy Bogiem a ludźmi. Bóg nieustannie przychodzi do ludzi, narzuca się im. Odtrącony, powraca wielokrotnie. Ludzie, którzy przyjmują Go w prostocie i bezinteresownej miłości, są przezeń obdarowani hojną, opływającą miarą, są szczęśliwsi, niż mogli wymarzyć. Natomiast biada tym, którzy pragną widzieć Boga dla spodziewanych korzyści lub podporządkowaniu Go innemu panu.
Czyli, krótko mówiąc, celem przedstawienia jest, by każdy widz wychodząc zadał sobie pytanie, jak przyjął kołaczącego doń Boga wczoraj, przedwczoraj, dziś - i jak Go przyjmie nazajutrz." (Zofia Kossak, Zamiast wstępu)