Globalizm, lokalizm i nowe średniowiecze
Michał Kuź – politolog, amerykanista i publicysta – kreśli fascynującą, a zarazem niepokojącą wizję końca moderny. Nie jest to już postmodernistyczna gra z przeszłością, ale narodziny nowej jakości: politycznej, społecznej i gospodarczej. Świat, który wyłania się na naszych oczach, coraz bardziej przypomina układ feudalny – rozproszony, niestabilny i oparty na lojalnościach lokalnych zamiast uniwersalnych idei.
Autor analizuje głębokie przemiany, które nieodwracalnie kształtują naszą rzeczywistość: rozpad globalnego projektu, wzrost znaczenia regionalnych potęg, kryzys klasy średniej i spadające zaufanie do elit. Pyta, co dziś pełni funkcję nowej scholastyki i jakie idee stają się „religią” zachodnich społeczeństw. Co oznaczają te zmiany dla tych, którzy wciąż próbują bronić dawnych form ustrojowych?
Michał Kuź (ur. 1984) – doktor nauk politycznych, filolog i amerykanista. Adiunkt w programie stosunków międzynarodowych Uczelni Łazarskiego. Absolwent Louisiana State University, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Autor licznych publikacji naukowych oraz publicysta związany m.in. z Nową Konfederacją, Presjami, Rzeczpospolitą i Gazetą Polską. Współtwórca podcastu Trzech Panów K.