S.O.S.!
Wydana po raz pierwszy blisko sto lat temu powieść S.O.S.! Zofii Kossak nie traci swej aktualności – choć adresowana pierwotnie do młodzieży, dziś przemawia przede wszystkim do dojrzałego czytelnika, poszukującego głębszego sensu w literaturze zakorzenionej w wartościach i historii.
W tle pozornie prostej fabuły uważny odbiorca odkryje liczne wątki bliskie samej autorce – kobiecie głęboko zaangażowanej w życie społeczne, wychowanie młodego pokolenia i rozwój polskiej kultury. Szczególnie ciekawe są opisy działalności radia – medium, którym Kossak była zafascynowana. Jako ceniona autorka gościła często na antenie Polskiego Radia, gdzie dzieliła się swoją twórczością i przemyśleniami. Radiu przypisywała rolę niezwykłą – pisała o nim z zachwytem jako o „największym czarodziejstwie świata”, otwierającym człowieka na duchowy wymiar rzeczywistości.
W S.O.S.! widać również jej troskę o los dzieci pochodzących z ubogich środowisk. Kossak dostrzegała w harcerstwie i wychowaniu obywatelskim skuteczną drogę ku formowaniu silnych moralnie i duchowo młodych ludzi. Z wrażliwością i realizmem ukazuje postacie i problemy swojej epoki – od ludzi budzących współczucie, przez zagubionych, aż po grzeszników, którym jednak nie odmawia ludzkiego spojrzenia i nadziei na odkupienie.
Dziś S.O.S.! to nie tylko świadectwo literackiego kunsztu Zofii Kossak, ale także cenny dokument epoki i zarazem przypomnienie, jak ważne są korzenie, tradycja i odpowiedzialność za wychowanie przyszłych pokoleń. Lektura obowiązkowa dla miłośników jej twórczości i wszystkich, którym bliskie są wartości chrześcijańskie i narodowe.