Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd
Klasyka polskiego reportażu – świadectwo odwagi, wytrwałości i wiary
Na rozklekotanym rowerze, z notatnikiem i aparatem fotograficznym, samotny podróżnik przemierza kontynent pełen kontrastów – przez sawanny, pustynie, dżungle i górskie szlaki. Pośród malowniczych krajobrazów, wulkanów i dzikich zwierząt, trwa w swojej misji: nie tylko odkrywać, ale opowiadać o Afryce takim językiem, jaki przystoi świadkowi – uczciwemu, odważnemu i uważnemu.
To Kazimierz Nowak – zapomniany pionier polskiego reportażu i niestrudzony pielgrzym, który w latach 30. XX wieku samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Jego zapiski i fotografie tworzą opowieść, która wciąż porusza i zachwyca. To nie tylko podróż przez przestrzeń, ale też przez ducha człowieka, który zaufał Opatrzności, swojej odwadze i ludzkiej życzliwości.
Ryszard Kapuściński pisał:
„To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora – którą włączam jako stałą pozycję do swoich wykładów, rozmów, refleksji na temat reportażu zagranicznego. Oby zajęła ona stałą pozycję na listach klasyki polskiego reportażu.”
Książka Kazimierza Nowaka to dziś nie tylko perła literatury podróżniczej, ale i hołd dla ducha polskiego pionierstwa, odwagi i umiłowania prawdy.