Taniec na wulkanie 1873-1918
Daisy Hochberg von Pless, de domo Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West, była angielską arystokratką, uznawaną za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Blondynka o błękitnych oczach i zgrabnej figurze, ubierała się w najmodniejsze toalety ze słynnych domów mody, swobodnie poruszając się po europejskich dworach, dyplomatycznych salonach i uzdrowiskach, które odwiedzała międzynarodowa socjeta. Wszędzie tam, gdzie spotykali się ludzie z wyższych sfer, znani, bogaci i wpływowi – Daisy była postacią rozpoznawalną i uwielbianą.
Dzięki Edwardowi VII, który podczas balu w Londynie przedstawił ją przyszłemu mężowi, poznała Jana Henryka XV, księcia pszczyńskiego, hrabiego Hochberga i pana na Książu. Ich ślub odbył się w 1891 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Młoda Maria Teresa, znana później jako Daisy, po ślubie stała się częścią niemieckiego dworu, jednak nigdy nie czuła się w nim dobrze. Sztywna etykieta pruskiego dworu oraz pozbawione wdzięku życie niemieckich arystokratek były dla niej nużące i męczące. Wśród pruskich dam przypominała „motyla w otoczeniu szarych ciem i brzęczących much”, jak pisał jeden z jej adoratorów.
Lata, które upłynęły od jej ślubu w 1891 roku do wybuchu I wojny światowej, były dla Daisy czasem nieustającego karnawału. Piękna księżna prowadziła życie pełne luksusów, korzystając z olbrzymich majątków Hochbergów na Górnym i Dolnym Śląsku. Znała najwyższe sfery Europy, przyjaźniła się z królową Wielkiej Brytanii Aleksandrą, jej mężem, królem Edwardem VII, cesarzem Wilhelmem II, a także doradzała córkom rosyjskiego cara Mikołaja II w kwestiach balowych toalet.
Pomimo sukcesów towarzyskich, Daisy nie znalazła szczęścia w małżeństwie z Janem Henrykiem. Choć urodziła mu trzech synów i dbała o rodzinne posiadłości, sama stwierdziła, że „miłość nigdy nie nadeszła”. Po wojnie, gdy uczucia książęcej pary całkowicie wygasły, w 1923 roku doszło do oficjalnego rozwodu. Wtedy, korzystając z pamiętników, które prowadziła od młodych lat, Daisy opisała swoje wspomnienia w książce Taniec na wulkanie (1927). Jej wspomnienia, choć pełne szczerości i bezkompromisowych ocen, zyskały popularność wśród zwykłych ludzi. Opisała w nich nie tylko swoje życie, rodzinę i dzieci, ale również modę, zwyczaje, politykę i skandale obyczajowe, ukazując jednocześnie prawdziwy obraz życia arystokratki.
Daisy Hochberg von Pless zmarła w niejasnych okolicznościach. W zależności od wersji, zmarła w 1943 lub 1944 roku, a niektóre źródła podają, że ukryła się w Wałbrzychu przed nadciągającą Armią Czerwoną, gdzie zakończyła swoje życie wiosną 1945 roku. Do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywa, ani co stało się z jej legendarnym naszyjnikiem z pereł.