Konserwatysta w niekonserwatywnym świecie
W świecie pełnym moralnego chaosu i brutalizacji życia publicznego autor proponuje konkretną odpowiedź: postawę konserwatywną – rozumianą jako obrona tego, co najważniejsze. Sednem tej postawy jest porządek moralny, bez którego – jak przekonuje – grozi nam społeczny i duchowy rozpad.
Odwołując się do myśli wybitnych konserwatywnych autorów, książka porusza kluczowe tematy naszych czasów: historię, politykę, kulturę, sekularyzację i rozwój duchowy jednostki. To nie tylko diagnoza współczesności, ale także apel o przebudzenie – walkę o świadomość człowieka, od której zależy przyszłość następnych pokoleń.
To lektura dla tych, którzy czują, że świat wymyka się spod kontroli – i chcą zrozumieć, jak odzyskać równowagę.
* * *
Książka, którą Czytelnik trzyma w dłoniach, to zaangażowany esej, napisany z pozycji katolickiego konserwatysty, w którym kroczymy śladami przewodników po przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: filozofów, historyków, socjologów, teologów, pisarzy, duchownych i ekonomistów.
To, że ta książka powstała wynika z przeświadczenia, że konserwatyzm jest ciągle aktualny. Jest opcją polityczną, ale też jest postawą życiową, czy, jak celnie stwierdził Roger Scruton, „aparatem poznawczym”. Zawiera w sobie ładunek egzystencjalny, jest postawą wobec rzeczywistości – niezwykle pragmatyczną i, co ważne, a-ideologiczną, to znaczy wolną od pokusy zmieniania świata według abstrakcyjnych sztanc myślowych.