Darmowa dostawa od 200,00 zł
tel 509731913
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Karol Stefan Frycz (1910-1942). Życie i myśl polityczna

Karol Stefan Frycz (1910-1942). Życie i myśl polityczna

50,00 zł
brutto / szt.
Cena regularna / szt.
Możesz kupić za 50 pkt.
z
Możesz kupić także poprzez:
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
14 dni na łatwy zwrot
Sprawdź, w którym sklepie obejrzysz i kupisz od ręki
Karol Stefan Frycz (1910-1942). Życie i myśl polityczna
Karol Stefan Frycz (1910-1942). Życie i myśl polityczna
Bezpieczne zakupy
Odroczone płatności. Kup teraz, zapłać za 30 dni, jeżeli nie zwrócisz
Kup teraz, zapłać później - 4 kroki
Przy wyborze formy płatności, wybierz PayPo.PayPo - kup teraz, zapłać za 30 dni
PayPo opłaci twój rachunek w sklepie.
Na stronie PayPo sprawdź swoje dane i podaj pesel.
Po otrzymaniu zakupów decydujesz co ci pasuje, a co nie. Możesz zwrócić część albo całość zamówienia - wtedy zmniejszy się też kwota do zapłaty PayPo.
W ciągu 30 dni od zakupu płacisz PayPo za swoje zakupy bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli chcesz, rozkładasz swoją płatność na raty.
Po zakupie otrzymasz 3.33 pkt.
Produkt wyprzedany
Otrzymasz od nas powiadomienie e-mail o ponownej dostępności produktu.
Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Powyższe dane nie są używane do przesyłania newsletterów lub innych reklam. Włączając powiadomienie zgadzasz się jedynie na wysłanie jednorazowo informacji o ponownej dostępności tego produktu.

W polskiej historiografii, mimo upływu lat, nadal występują tematy, które albo nie spotkały się z należytym zainteresowaniem ze strony badaczy, albo są całkowicie pomijane. Grupą takich zagadnień są biografie wybitnych postaci, zasłużonych w określonej dziedzinie życia społecznego. Szczególnie zaś w dalszym ciągu niewiele wiemy o życiu i poglądach politycznych głoszonych przez osoby związane z Narodową Demokracją.

Jedną z takich postaci jest Karol Stefan Frycz. Publicysta związany z szeregiem czasopism endeckich, komentator rzeczywistości politycznej z ambicjami do przedstawienia swojej wizji dziejów Polski, wielki admirator Węgier, niezwykle ceniący barok, który – w wyniku zawieruchy wojennej – aż dwukrotnie został więziony w KL Auschwitz, gdzie ostatecznie zginął. Jest to – z racji swojego życiorysu i też niebanalnych zapatrywań politycznych – postać szczególna i wymagająca przypomnienia szerszemu gronu.

Arkadiusz Meller

 

 

To jest nasz stały błąd numer jeden: bezkrytyczne patrzenie na zagranicę i bezkrytyczne jej naśladowanie w naiwnej wierze, że to właśnie ojczyźnie pomoże. A tymczasem zupełnie czym innym jest twórcze posługiwania się obcym doświadczeniem i wzorem, od entuzjastycznego jego kopiowania. Pokusa ta, z uwagi na naszą nieuleczalną już młodszość cywilizacyjną jest szczególnie żywa i aktualna. Iluż to ludziom zawracają u nas głowy amerykańskie giganty, sowieckie traktory, czy niemieckie autostrady.

Tymczasem u nas potrzebniejsze jest o wiele drobniejsze budownictwo, bardziej indywidualna gospodarka i podniesienie poziomu dróg w ogóle. Przyznam się, że idiotyczne jest dla mnie wznoszenie żoliborskich bloków, kartelizowanie wszystkiego, czy marzenie o paru wielkich magistralach, gdy cała Polska ma tyle przestrzeni, tyle rąk do pracy i tonie w błocie. […] Tymczasem nasi krzykliwi entuzjaści zazwyczaj zupełnie tego nie rozumieją, większego trudu myślowego sobie nie zadają i po prostu chcą zrobić z Polski albo lepsze Niemcy, albo lepsze Włochy, albo lepszą Amerykę, albo lepsze Sowiety.

Karol Stefan Frycz, O zagranicznych „ideałach” i własnych „mankamentach”, „Kronika Polski i Świata” 1938.

 

„Każdy rząd rewolucyjny zawsze reformę waluty zaczynał od rewolucyjnego odkrycia, że pieniądz można drukować, a kończył nędzą i bankructwem”.

Karol Stefan Frycz, Odejście czarodzieja, „Kronika Polski i Świata” 1939

 

„Jesteśmy ostatnim na Wschodzie narodem Europy i ostatnim członkiem rzymskiego świata. Za naszą wschodnią granicą rozciąga się już całkiem inny eurazjatycki, mongolski świat. Wschodnie chrześcijaństwo, to nie tylko schizma w stosunku do Rzymu i skomplikowany bizantyjski spadek, – ale głęboka odrębność kulturalna. I nasz polski wpływ i nasza moc, sięgnąć tylko tam mogą, gdzie jeszcze znajdzie się Rzym, jakiś pokrewny świat i coś z Zachodu”.

Karol Stefan Frycz, Zagadnienie ukraińskie, „Prosto z Mostu” 1938

Wymiary
165 x 235 mm
Rok wydania
2025
Oprawa
twarda
Liczba stron
436
Wydawnictwo
Prohibita
Autor
Arkadiusz Meller
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel