Russell Kirk (1918-1994) - Myśl polityczna amerykańskiego konserwatysty - Grzegorz Kucharczyk
Russell Kirk (1918-1994) - Myśl polityczna amerykańskiego konserwatysty
Pierwsza w Polsce monografia poświęcona jednemu z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli amerykańskiej myśli konserwatywnej.
Trudno wyrokować jaka będzie przyszłość (w sensie intelektualnym) amerykańskiego konserwatyzmu. Myśl polityczna R. Kirka jest jednak na tyle uniwersalna, zbudowana na tak trwałych fundamentach filozoficznych i literackich, że można ją traktować jako drogowskaz, dla tych, którzy za Oceanem podejmą dzieło odnowy myśli konserwatywnej, w jej najlepszym wydaniu. Chociaż dzisiaj raczej jest już nie tyle „na wpół zapomniana”, co całkowicie zapomniana lub pomijana przez (neo)konseratywny mainstream.
Niewykluczone, że w odniesieniu do roli, jaką ma jeszcze do odegrania myśl polityczna Russella Kirka, mogą spełnić się słowa Petera Vierecka, który niegdyś stwierdził: „wystarczy stać dość długo nieruchomo, by zostać w pewnym momencie awangardą”. Kirk stał nie tyle nieruchomo, co twardo, niezmiennie. Jak pisał we wspomnieniu o nim G. Niemeyer autor Konserwatywnego umysłu stał „na gruncie zdrowego rozsądku, umiaru, niezachwianej prawdomówności. Był to grunt, na którym przeważała miłość do bytu, do kraju, do Boga. Był to grunt historycznej ciągłości, lojalności w sprawach publicznej, osobistej uczciwości […] Był to grunt wreszcie, na którym konserwatyści mogą zapuszczać korzenie, z którego ich umysły mogą czerpać dla siebie strawę”.
(Fragment Zakończenia)
Grzegorz Kucharczyk (ur. 1969) – dr hab., prof. IH PAN, kierownik Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich IH PAN, członek Rady Naukowej Instytutu Historii PAN; wykłada historię polskiej myśli politycznej, historię propagandy oraz dzieje Polski w XX wieku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Autor wielu książek oraz stały komentator życia polityczno-społecznego w polskiej prasie.