Theologia prima. Czym jest teologia liturgiczna?
Theologia prima Davida W. Fagerberga próbuje odpowiedzieć na kluczowe pytania: czym jest teologia liturgiczna i czym różni się od teologii liturgii? Jego zdaniem celebracja, do której włącza chrzest, jest wiarą Kościoła w ruchu, a tym samym podstawą rozumienia zbawczego działania Boga – nie zaś pustym rytualnym gestem. Zgodnie z tym podejściem wspólnota liturgiczna uprawia autentyczną teologię, a prawo modlitwy (lex orandi) ustanawia prawo wiary Kościoła.
„Przedmiotem teologii jest Bóg, ludzkość i stworzenie, a wirem, w którym te trzy rzeczywistości egzystencjalnie się splatają, jest właśnie liturgia” (Słowo wstępne)
Theologia prima, opublikowana w języku angielskim w 2003 roku, to drugie wydanie przełomowej książki Fagerberga z 1992 roku What is Liturgical Theology? A Study in Methodology – od tego czasu autor postanowił przeformułować wiele zaprezentowanych w niej kwestii, a jego sposób rozumienia teologii liturgicznej cały czas ewoluował. Książka Fagerberga jest już piątą pozycją serii „Źródło i Szczyt” prezentującą polskiemu czytelnikowi bogactwo teologii liturgicznej. Zdecydowaliśmy się opublikować książkę Davida W. Fagerberga, ponieważ czytając ją można poznać również myślenie jego nauczycieli. Fagerberg umiejętnie przedstawia w formie syntezy najważniejsze idee teologii liturgicznej rozwijanej przez Aidana Kavanagha oraz Aleksandra Schmemanna. Równocześnie Theologia Prima nie jest jedynie streszczeniem myśli wspomnianych teologów, ale twórczym rozwinięciem ich poglądów.