Miejsce płciowości w miłości - Jacek Pulikowski
Bardzo ważna jest postawa człowieka wobec siebie, wobec swojej płciowości. Również płodności, czy ją akceptuje jako dar, czy jest ona dla niego przeszkodą w miłości. Od tego zależy jego późniejsze szczęście, nie doraźne przyjemności. Choć przyjemności też od tego zależą, tylko w perspektywie dłuższego czasu.
Nie jest łatwo kształtować taką postawę w świecie, który wprowadza w tej dziedzinie wiele zamętu: Zatem kłamstwo świata, że im więcej przyjemności doznasz, tym będziesz bardziej szczęśliwy jest mistyfikacją, na którą bardzo wielu ludzi dało się nabrać.
Autor opisuje poszczególne fazy rozwoju płciowego, mówi o mistyfikacjach i pułapkach zastawionych przez współczesną kulturę, pokazuje, jaki wpływ na nasze myślenie o płciowości mają różne mity i przesądy z tym związane. Demaskując rzeczywistość jednocześnie wskazuje drogi do takiego ukształtowania siebie, aby osiągnąć prawdziwe szczęście: Wybierajmy zatem świadomie dobro i wyzbywajmy sie złych wynaturzonych tęsknot. Gdy pozostaną w nas jedynie tęsknoty całkowicie zgodne z dziesięcioma przykazaniami, możemy być pewni, że jesteśmy na prostej drodze do pełni szczęścia nie tylko na Ziemi.
Książka skierowana szczególnie do młodego człowieka, u którego zaczynają sie pojawiać pytania o własną płciowość, a w świecie dostrzega w tej dziedzinie jedynie sprzeczności i bałagan. Autor podpowiada, jak ukształtować swoją osobowość, aby jej nie wypaczyć. Często powtarzam młodzieży: "Zapamiętajcie, że najważniejszym organem seksualnym u człowieka jest mózg". Nie między nogami, ale między uszami szukajmy centrum dowodzenia działaniami człowieka. Jeśli się komuś zaśmieci, wykradnie mózg, nie jest zdolny do normalnego funkcjonowania. I o to idzie walka...
Zachęcam do lektury tej obrazowo i z humorem - jak zawsze u Jacka Pulikowskiego - napisanej książki, gdyż nie sposób przytoczyć jej w całości mimo, że miałoby się na to ochotę, zważywszy, ile dobra niesie ona ze sobą.
SPIS TREŚCI: O wezwaniu człowieka do miłości; Wolność osobista; Warstwy płciowości; Rozwój plciowości; Mity na temat płciowości; Współżycie jako wyraz jedności i rodzicielstwa; Przyjemność a życie dziecka; Lęk kobiety.