Wielkie biografie. Roman Dmowski i Marcel Lefebvre
- Mariusz Kułakowski
1. ROMAN DMOWSKI W ŚWIETLE LISTÓW I WSPOMNIEŃ
Oddajemy do rąk czytelnika książkę bardzo ważną. Listy, wspomnienia, zdjęcia. Należałoby powiedzieć nieznane listy, nieznane wspomnienia, nieznane zdjęcia. Ale przez to lektura jeszcze bardziej wciągająca.. A jeszcze spisane osobiste relacje i osób mu najbliższych, tych których zaliczał do przyjaciół, i których traktował jako rodzinę. I do tego piękny, rodzinny album ze zdjęciami. 900 stron niezwykłej lektury.
-Przede wszystkim jednak listy. Pisał ich bardzo dużo. Do Reymonta, do Żeromskiego, do Paderewskiego …. Mój drogi Władku, Szanowny kolego, Czcigodny Panie. A czasami już zupełnie kolokwialnie: „Kochany Reymoncie,– że tak sobie zacznę angielskim zwyczajem". Najczęściej o rzeczach ważnych i poważnych. Innym razem lekko i dowcipnie. Momentami złośliwie i prawie że plotkarsko. W listach do Żeromskiego (o „zagwożdżonej mózgownicy”) bardziej niż frywolnie. Zdarza się że żartem jest cały list, jak ten do Reymonta, gdy Dmowski podając się za komisarza policji zapowiada swój przyjazd do Włoch.
-Cała ta korespondencja pokazuje Dmowskiego oczywiście jako wybitnego męża stanu, wielkiego polityka, człowieka o niezwykle szerokich horyzontach intelektualnych i rozległych kontaktach, ale także jako osobę bardzo serdeczną, dowcipną, z nieskrywaną potrzebą relacji z ludźmi.
-Każdy więc może znaleźć w tej książce to co lubi najbardziej: ktoś politykę i ideologię, ktoś inny spisek i intrygę, jeszcze inny czar minionych czasów, bez internetu, sms-ów, portali społecznościowych; bez „znajomych”, „polubień” i „czatowania” ale z przyjaciółmi, którym jest się wiernym, z wrogami, z którymi się walczy i z Polską której się służy.
2. MARCEL LEFEBVRE. ŻYCIE
To z pewnością najlepsza biografia Arcybiskupa Lefebvre'a. Dla jednych świętego za życia dla innych zbuntowanego fundamentalisty. Dla jednych ostatniego obrońcy prawdziwego Kościoła, dla innych, wyklętego przez Kościół schizmatyka. Książka o Arcybiskupie to niewątpliwie wejście w centrum najgorętszych sporów w łonie Kościoła ale też szansa na ich lepsze zrozumienie.
Po podjęciu przez Ojca Świętego dialogu teologicznego z uczniami abp. Lefebvre'a - książka ta staje się lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy serio traktują zasady dialogu, a przede wszystkim - jedność i katolickość Kościoła.
Książka została napisana przez jednego z najbliższych współpracowników Arcybiskupa, Bernarda Tissier de Mallerais, biskupa i historyka. O wydaniu francuskim recenzenci pisali: dzieło znakomicie udokumentowane, poważne i rzetelne; odsłania nieznane aspekty biografii Arcybiskupa, bardzo wnikliwa i szczegółowa praca; ważny przyczynek do historii współczesnej; wydarzenie literackie, kamień milowy.