ŚW. JÓZEF SEBASTIAN PELCZAR - RELIGIA KATOLICKA. JEJ PODSTAWY, JEJ ŹRÓDŁA I JEJ PRAWDY WIARY
Współczesny i bardzo bliski duchowo naszemu znanemu już z dzieła Obrona religii katolickiej biskupowi Pelczarowi, święty papież Pius X, często kładł nacisk na ukazanie szkodliwości, jaka płynie z nieznajomości podstawowych prawd wiary: „Daremnie by czekać” – mawiał – „iż ten, kto nie ma formacji, może spełnić obowiązki chrześcijanina”.
W jego ślady poszedł dobry pasterz, biskup Józef Sebastian. Ofiarowuje on nam dziś oto ponownie jedno ze swoich dzieł, dotyczące tych niezliczonych cegiełek, z jakich składa się przewspaniała, Boska w swym zamyśle, budowla naszej Świętej, Katolickiej Wiary.
Jeśli całe narody, także ochrzczone wieki temu, żyją dziś w ignorancji co do podstawowych prawd i dogmatów, jeśli nawet w naszej Ojczyźnie widać, iż wiedzy tej brakuje, ujmijmy z wdzięcznością wyciągniętą ku nam z tą książką dłoń świętego przemyskiego biskupa, w której ujął on nieustannie naglące wezwanie, by skoro już Boga Żywego kochamy, skoro wiemy, iż przemawia On i przychodzi wszak na ołtarz z miłością do nas, to powinniśmy wiedzieć o naszej świętej Religii jak najwięcej, móc opowiadać innym o jej prawdach i obietnicach, jakie niesie tym, którzy odnajdą w Chrystusie i umiłowanej Oblubienicy Jego, Kościele Świętym Katolickim, jedyną drogę zbawienia. Nie bójmy się mówić wszem i wobec, że nasza Boska wiara jest najpiękniejsza na świecie! Uczmy się jej z każdym dniem coraz głębiej i otwierajmy na nią coraz szerzej nasze serca, bo przecież:
Kto poznał – jeno ten się dowie,
co znaczy kochać Zbawcę świata!
* * *
Dziełu tak rozszerzonemu niech Bóg pobłogosławi, aby (...) przyniosło jak najwięcej duchowego światła.
św. Józef Sebastian Pelczar
W latach 1913 i 1914 miewałem w Przemyślu sam, a w latach 1910 i 1911 wespół z kilku kapłanami konferencje apologetyczne o „religii katolickiej” i postanowiłem ogłosić je drukiem w zbiorowym dziele pt. Obrona religii katolickiej. Rzeczywiście w latach następnych wydane zostały moje wykłady (w r. 1911 i 1921) Jak wielkim skarbem jest religia katolicka i dlaczego ta religia ma dzisiaj tylu przeciwników, jako tom I-szy, w r. 1914 Tajemnice religii katolickiej, jako tom VII-my, jakoteż wykłady X. profesora Kazimierza Waisa o Bogu, jako tom II-gi o duszy, jako tom III-ci. Natomiast dwaj inni prelegenci nie mieli czasu czy odwagi, by wydrukować swoje wykład, o „objawieniu" (jako tom IV-ty), o Jezusie Chrystusie" (jako tom V-ty) i o „Kościele katolickim" (jako tom VI-ty).
Ponieważ wskutek tego tom VII-my O Tajemnicach religii katolickiej nie ma koniecznych podstaw, na których oprzeć się powinien, przeto wydając go po raz wtóry, uznałem za rzecz potrzebną dodać trzy rozdziały, zawierające treściwą naukę o „objawieniu Boskiem” o „Jezusie Chrystusie" i o „Kościele katolickim”, a do innych rozdziałów dołączyć odpowiednie wyjaśnienia.
W tomie pierwszym Obrony religii katolickiej (...) jest mowa o religii w ogólności i jej początkach, o różnych religiach w świecie dzisiejszym, o dobrodziejstwach religii katolickiej i jej przeciwnikach; w tem zaś dziele rozbieram kwestie o podstawach, źródłach i dogmatach religii katolickiej. Dziełu tak rozszerzonemu i mającemu odmienny tytuł niech Bóg pobłogosławi, aby szczególnie czytelnikom świeckim, zwłaszcza dorosłej młodzieży, przyniosło jak najwięcej duchowego światła. Kto chce odnieść należytą korzyść z tego dzieła, niech przeczyta trzy tomy dzieła pt. Obrona religii katolickiej.