Oblicze Boga
Roger Scruton bada miejsce Boga w świecie pozbawionym złudzeń.
Argumentacja Scrutona jest zarówno odpowiedzią na kulturę ateistyczną, jak i obroną wyjątkowości człowieka. Autor odpiera tezę, że w świecie naturalnym brak sensu i celu. Dowodzi, że sacrum i transcendentalność są "prawdziwymi obecnościami", poprzez które ludzie poznają siebie i znajdują wolność oraz odkupienie.
W twarzy człowieka odbija się paradygmat znaczenia. Na podstawie tego doświadczenia, jak dowodzi Scruton, człowiek buduje oblicze świata i zwraca się do oblicza Boga. Twarz stanowi zarówno dowód naszej wolności, jak i znak samoświadomości. Jedną z motywacji kultury ateistycznej jest ucieczka przed osądzającym wzrokiem. Kryjemy się przed nim, zamazując twarz, a to, jak twierdzi autor, jest najbardziej niepokojącym aspektem czasów, w których żyjemy. Scruton objaśnia narastające poczucie destrukcji, jakie nam towarzyszy, gdy nawyk szukania przyjemności i konsumpcjonizm oszpeca świat. Jego książka stanowi obronę świata uświęconego przed nawykiem profanacji. Autor Oblicza Boga oferuje nam wizję religijnej drogi życia w czasach próby.
Roger Scruton jest pisarzem, filozofem i komentatorem. Uczestniczy w bieżących debatach politycznych i kulturalnych z pozycji myśliciela konserwatywnego i jest znany jako zaciekły polemista. Regularnie publikuje felietony prasowe. Jest członkiem Royal Society of Literature i British Academy. Obecnie wykłada gościnnie na Wydziale Filozofii, Antropologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu w St Andrews i prowadzi seminarium magisterskie z filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest także członkiem Ośrodka Etyki i Polityki Publicznej w Waszyngtonie i współpracownikiem czasopisma "The New Atlantis".
Jego książki tłumaczono na wiele języków. W Polsce ukazały się m.in. Zachód i cała reszta (2003), Kultura jest ważna (2010), Pożytki z pesymizmu oraz niebezpieczeństwa fałszywej nadziei (2012), Co znaczy konserwatyzm (2014).