Niezbędnik Szuana
W roku 1793 lud Wandei i Bretanii powstał przeciwko rewolucyjnej opresji w obronie religii i monarchii. Wodzów i żołnierzy Armii Katolickiej i Królewskiej, jak i bretońskich Szuanów, podziwiał sam Napoleon Bonaparte. Ich tragiczne losy opiewali Balzac, Hugo, Dumas i wielu, wielu innych, a u nas – Paweł Jasienica i Waldemar Łysiak.
'Niezbędnik Szuana' Jacka Kowalskiego to na tym tle pozycja wyjątkowa. Autor wykorzystał tu i połączył swoje kompetencje historyka, historyka sztuki, poety i pieśniarza, tworząc historyczną gawędę, która jest zarazem antologią tekstów i obrazów, należących do francuskiej klasyki tematu. Użyczył głosu nie tylko świadkom wydarzeń i najważniejszym badaczom, ale i dawnym bardom, wplatając do książki autentyczne pieśni wandejskie i bretońskie we własnych przekładach. Do książki dołączony jest śpiewnik oraz płyta z polskim wykonaniem najbardziej znanych pieśni szuanów i powstańców wandejskich.
'Niezbędnik Szuana' to już piąta publikacja w serii Niezbędników Jacka Kowalskiego. Wcześniej ukazały się Niezbędnik Sarmaty, Niezbędnik Krzyżowca, Niezbędnik Trubadura i Niezbędnik Konfederaty Barskiego. Wszystkie z płytami zawierającymi pieśni z epoki w wykonaniu Jacka Kowalskiego oraz zespołów Klub św. Ludwika i Monogramista JK. Do książki dołączono: Płyta CD w kartonowej kopercie i śpiewnik 40 str. z tekstami i akordami gitarowymi.
Poniżej spis utworów wykonanych na płycie i wykonanie koncertowe pieśni 'Niechajże żyje Król Henryk IV'.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych