O rewolucji, suwerenności i konstytucji politycznej
Wybór pism Josepha de Maistre'a (1754-1821), jednego z najważniejszych i najbardziej inspirujących myślicieli konserwatywnych. W tomie znajdują się jego klasyczne dzieła o suwerenności, konstytucjach politycznych i rewolucji francuskiej. To ponadczasowe traktaty o przyczynach i konsekwencjach wprowadzania w życie błędnych i niebezpiecznych zasad ideowych.
"Dziwne to zaślepienie ludzi w naszym stuleciu! Chełpią się swoim oświeceniem, nie znają się jednak na niczym, bo nie znają samych siebie. Nie wiedzą ani kim są, ani jakie są ich możliwości. Niepohamowana pycha nieustannie każe im obalać wszystko, co nie jest ich dziełem". (Esej o sprawczym źródle konstytucji politycznych.)
"Francuzi! To w dźwięku pieśni z piekła, w bluźnierstwach ateizmu, w śmiertelnych krzykach, przeciągłych jękach mordowanej niewinności, to w blasku pożogi, na szczątkach tronu i ołtarzy oblanych krwią najlepszego z królów, krwią niezliczonej liczby innych ofiar, to w pogardzie do zasad moralnych i powszechnej wiary, pośrodku wszelkich zbrodni ci, którzy was wiedli na pokuszenie, wasi tyrani, ustanowili to, co zwą waszą wolnością". (Rozważania o Francji)
"Tak oto właśnie dwa rodzaje argumentacji przeplatają się i są wyraźnie widoczne dla najmniej przenikliwych oczu. Z jednej strony religijny pierwiastek kieruje wszystkimi politycznymi tworami, z drugiej strony wszystko niknie, gdy on się cofa. Europa jest odpowiedzialna, bo zamknęła oczy na te ważne prawdy; dlatego, że jest za to odpowiedzialna, cierpi. Wciąż jednak razi ją światło, nie poznaje ręki, która zadaje jej cios. [.] Ludzie w tym stuleciu dokonali już wyboru. Poprzysięgli sobie, że będą zawsze patrzeć w ziemię". (Esej o sprawczym źródle konstytucji politycznych.)