Tradycja Katolicka
Książka Tradycja katolicka stanowi spis refleksji i wykładów Michała Krajskiego na temat tytułowego zagadnienia. W obecnych czasach Tradycja katolicka coraz częściej postrzegana jest jako coś nieaktualnego i nieważnego – autor w swej pracy udowadnia jednak jej ponadczasowy charakter.
Jaką tematykę porusza książka Tradycja katolicka?
W książce Tradycja katolicka Michał Krajski stara się ukazać piękno wartości, jakie głosi Kościół. Dzieło uświadamia, jak ważna jest wiara i związana z nią Tradycja. Autor udowadnia jej ponadczasowy charakter – jest to ważne zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy to coraz częściej umniejsza się jej znaczenie, postrzegając za coś nieaktualnego i nieważnego.
Kim właściwie są „tradycyjni katolicy”? Kiedy powstał ten termin? Jak w istocie wygląda korelacja między Tradycją a Pismem Świętym? Czy Tradycja może się rozwijać? Michał Krajski postanawia odpowiedzieć na te i szereg innych pytań związanych z tytułową Tradycją katolicką.
Nie mamy na ziemi i w tym przemijającym życiu nic cenniejszego niż wiary, która daje życie wieczne. Źródłem tego życia jest Bóg. Przekazuje je Kościół, czerpiąc ze skarbca depozytu wiary, na który składa się Pismo Święte i Tradycja katolicka.
Jakiekolwiek lekceważenie Tradycji jest więc lekceważeniem samej wiary, a ostatecznie – Boga. Na to nie może być przyzwolenia. W ostatnich dziesięcioleciach Tradycja katolicka znajduje coraz mniej zrozumienia nawet u katolików, którzy często postrzegają ją błędnie jako ludzki wymysł, archaizm, coś nieważnego.
Może się wydawać, zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom, że dla Tradycji nie ma przyszłości. Została zepchnięta na margines, modernizm przeżarł dusze większości wiernych, nie ma już powrotu do tego, co było. Jeśli jednak rozumiemy, czym Tradycja jest, pojmujemy, iż jest częścią Bożego Objawienia, nie możemy popadać w zniechęcenie. Bóg żyje i nie pozwoli, aby ludzie stracili możliwość poznania Go w całej pełni. On czeka, aż my sami upomnimy się o to, by objawiać się nam w całej okazałości.