Darmowa dostawa od 200,00 zł
tel 509731913
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Jan Kaim (1912-1949). Wszechpolak, żołnierz...
-34%

Jan Kaim (1912-1949). Wszechpolak, żołnierz...

19,90 zł
brutto / szt.
Cena regularna 30,00 zł / szt.
Min. cena z 30 dni 30,00 zł / szt.
Możesz kupić za 19.90 pkt.
z
Możesz kupić także poprzez:
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
14 dni na łatwy zwrot
Sprawdź, w którym sklepie obejrzysz i kupisz od ręki
Jan Kaim (1912-1949). Wszechpolak, żołnierz...
Jan Kaim (1912-1949). Wszechpolak, żołnierz...
Bezpieczne zakupy
Odroczone płatności. Kup teraz, zapłać za 30 dni, jeżeli nie zwrócisz
Kup teraz, zapłać później - 4 kroki
Przy wyborze formy płatności, wybierz PayPo.PayPo - kup teraz, zapłać za 30 dni
PayPo opłaci twój rachunek w sklepie.
Na stronie PayPo sprawdź swoje dane i podaj pesel.
Po otrzymaniu zakupów decydujesz co ci pasuje, a co nie. Możesz zwrócić część albo całość zamówienia - wtedy zmniejszy się też kwota do zapłaty PayPo.
W ciągu 30 dni od zakupu płacisz PayPo za swoje zakupy bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli chcesz, rozkładasz swoją płatność na raty.
Po zakupie otrzymasz 1.33 pkt.
Produkt wyprzedany
Otrzymasz od nas powiadomienie e-mail o ponownej dostępności produktu.
Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Powyższe dane nie są używane do przesyłania newsletterów lub innych reklam. Włączając powiadomienie zgadzasz się jedynie na wysłanie jednorazowo informacji o ponownej dostępności tego produktu.

Nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wydawnictwa Neriton ukazała się publikacja „Jan Kaim (1912-1949). Wszechpolak, żołnierz, kurier” autorstwa Michała W. Puchalskiego. Praca w 2022 r. została nagrodzona w konkursie na najciekawsze prace magisterskie i doktorskie związane z historią ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego w Polsce. To kolejna pozycja w serii wydawniczej Młodzi Historycy IDMN, której celem jest popularyzacja dorobku młodych badaczy oraz zachęcenie ich do podejmowania badań w tym zakresie.

Jan Kaim (ps. „Filip”, „Krysiak”, „Wiktor”) urodził się 17 września 1912 r. w Starosiedlicach, a zmarł 18 lipca 1949 r. w Warszawie. Był przedwojennym działaczem Młodzieży Wszechpolskiej (MW) i Stronnictwa Narodowego (SN) we Lwowie, studentem tamtejszej politechniki, członkiem kierownictwa, a następnie prezesem Towarzystwa Bratniej Pomocy Studentów na tejże uczelni. Kaim uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r., następnie walczył w strukturach Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i brał udział w działalności konspiracyjnej.

W czerwcu 1944 r. został aresztowany przez Gestapo i po brutalnym śledztwie, tuż przed wybuchem powstania warszawskiego, deportowany do obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Był więziony również w KL Mauthausen-Gusen oraz w podobozie KL Linz, gdzie doczekał wyzwolenia. Po drugiej wojnie światowej kontynuował działalność konspiracyjną, w tym pomiędzy krajowymi i emigracyjnymi ośrodkami Stronnictwa Narodowego, dla Komendy Głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i delegatur rządu RP na uchodźstwie. Prześladowany przez władze komunistyczne został skazany na śmierć i stracony na terenie więzienia mokotowskiego w Warszawie.

Na ponad 160 stronach monografii poznajemy życie i działalność Jana Kaima. Praca zachowuje układ chronologiczno-problemowy. Składa się ze wstępu i trzech rozdziałów obejmujących: życiorys Jana Kaima w latach 1912-1945 (rozdział I), jego działalność w konspiracyjnym SN w latach 1945-1947 (rozdział II) oraz losy po aresztowaniu przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego do jego śmierci w 1949 r. (rozdział III).

– Omawiana pozycja na wielu polach wzbogaca dotychczasową wiedzę, dotyczącą przede wszystkim praktycznych aspektów działalności struktur SN w czasie wojny i w pierwszym okresie po jej zakończeniu. Porusza także zagadnienie komunikacji pomiędzy emigracyjnymi i krajowymi ośrodkami SN. W interesujący sposób przybliża sylwetkę J. Kaima, poszerzając tym samym, w odniesieniu do działaczy i polityków Narodowej Demokracji, istniejącą już literaturę biograficzną. Stanowi ponadto cenne uzupełnienie dla istniejących już opracowań poruszających omawianą problematykę – czytamy w recenzji dr. Macieja Motasa.

 

 

Kod producenta
9788397031913
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel