Duch liturgii
- Kto chce naprawdę zrozumieć przesłanie papieża Benedykta XVI, powinien poznać jego refleksje i troski dotyczące liturgii. Książka ta została przyjęta w świecie jako zarys odbudowy liturgii katolickiej i zaproszenie do szkoły modlitwy
Papież pyta w książce co jest zgodne z duchem liturgii? Ksiądz i wierni razem zwróceni ku Panu czy ksiądz i wierni patrzący na siebie? Cisza modlitewna czy głośne recytacje? Muzyka sakralna czy piosenki do gitary? Uświęcony obrzęd czy atmosfera i spontaniczność? Zachowanie kanonu modlitwy czy swobodna twórczość? Święte obrazy czy puste ściany? Na ołtarzu krucyfiks czy tylko mikrofon? Przed Panem na klęczkach czy na stojąco? Życiowy rozwój form czy rewolucyjna modernizacja?
Książka "Duch liturgii" została przyjęta w świecie jako zarys odbudowy liturgii katolickiej i zaproszenie do szkoły modlitwy W przedmowie do wydania polskiego kardynał Ratzinger napisał, że została ona przyjęta z radością i wdzięcznością szczególnie przez młode pokolenie. Nie jest to więc książka tylko dla specjalistów; teologów czy liturgistów. Duch liturgii, tak bardzo różny od ducha czasu, to arcyciekawa książka o tym, co najważniejsze, o naszej modlitwie i o liturgii, która, jak przypomniał Sobór Watykański II, stanowi "źródło i szczyt życia Kościoła". "Książka ta została przyjęta z radością i wdzięcznością szczególnie przez młode pokolenie. Mam nadzieje, że także w Polsce przyczyni się ona do coraz głębszego rozumienia i przeżywania owego spotkania między Bogiem i nami, ludźmi, które podarowane nam zostało w liturgii Kościoła".Joseph Ratzinger to najwybitniejszy współczesny teolog katolicki, który w swej twórczości od lat daje dowody szczególnego umiłowania tradycji modlitewnej Kościoła i przestrzega przed jej naruszeniem czy wręcz niszczeniem.
Kardynał Joseph Ratzinger