Przed lustrem
- Z tynieckiej ambony i nie tylko...
Nie ukrywam, upodobałem sobie przygotowywanie zbiorów tekstów benedyktyńskich autorów piszących dla naszego wydawnictwa. W jakim celu? Aby czytelnik mógł zapoznać się z treściami, które wyszły spod pióra konkretnego autora i przybliżają jego dorobek. Jak żyć według Ojców Pustyni?; Osiem rodzajów złego życia; Słuchaj, synu, nauk mistrza… to pierwsze trzy tytuły, które dotyczą duchowości monastycznej i stanowią tematyczne publikacje.
Niniejsza kolekcja nieco odbiega od pozostałych. Zebrałem pewną liczbę refleksji liturgicznych w formie homilii niedzielnych oraz konferencji duchowych, które były głoszone przez benedyktynów tynieckich. Mimo to nie zastosowałem tutaj układu zgodnego z kalendarzem liturgicznym.
Antologia ta ma to do siebie, że w jednym miejscu zbiera różne punkty widzenia. Powiedziałbym wręcz, że jest to swego rodzaju kalejdoskop monastyczny. Każdy z autorów wydobywa dla nas swoje własne, podparte wieloletnią praktyką lectio divina, widzenie danego fragmentu z Ewangelii czy też rozwija dłuższą wypowiedź na dany temat.
Tytuł Przed lustrem zaczerpnąłem z tekstu o. Szymona Hiżyckiego, które to rozważanie wydaje się najlepiej oddawać cel, jaki ma spełniać nauka, której słuchamy. To nie jest tylko bierne trwanie przed amboną, gdzie do naszych głów pełnych niebieskich migdałów istota przesłania wejdzie jednym uchem, a wyjdzie drugim, jak mówi przysłowie. Słuchane treści mają być lustrem, w którym przeglądamy się, by dobrze wyglądać. Nie udawać, ale według konkretnych wskazań poprawić to, co przeszkadza w osiągnięciu tego efektu. Widząc brudną twarz lub niestosowny strój, naturalnie reagujemy, czyli myjemy się lub wkładamy na siebie coś innego, lepszego. Homilia, kazanie czy też konferencja ma podobne zadanie. Odnajdując siebie w tym, czego słuchamy, czujemy potrzebę zmiany. Przecież po to mamy lusterka w samochodach jako swego rodzaju drogowskazy, żeby nie ulec wypadkowi na pierwszym lepszym zakręcie. I jeszcze jedna uwaga: w lustrze przeglądasz się TY, a nie oglądasz tam swojego brata i siostry / Jacek Zelek /
Konrad Małys OSB – studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r.; z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec, w latach 2000–2006 pełnił funkcję mistrza nowicjatu. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. W latach 2013-2015 Przeor Administrator opactwa.
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: "Słuchaj… Refleksje liturgiczne", "Pustynne szlaki. Wyjście w nieznane", "Pustynne szlaki. Serce pustyni".
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) – studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła "Pomiędzy grzechem a myślą" oraz o praktyce modlitwy nieustannej "Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie".
Włodzimierz Zatorski OSB (ur. 1953) – benedyktyn, fizyk, teolog, filozof. Ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.) Od 1980 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, (śluby wieczyste złożył w 1984 r.). Założycieli wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów „Tyniec”. Od 2005 do 2009 przeor w Tyńcu, 2010-2013 mistrz nowicjatu. Od 2015 szafarz (ekonom) klasztoru. Od 2002 roku prefekt (opiekun) oblatów świeckich przy Opactwie w Tyńcu. Autor ponad 40 tytułów książkowych w tym 3 tytuły z zakresu duchowości lidera: "Podstawy duchowości lidera" (2011), "Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia" (2014), "Duchowe dylematy lidera" (2017).Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.