Poszanowanie Ciała i Krwi Pańskiej. Kiedy należy odmówić udzielenia Komunii Świętej
Jego Eminencja ksiądz kardynał Raymond Leo Burke w jasny i zwięzły sposób przedstawia historię i znaczenie ugruntowanego nauczania Kościoła Katolickiego odnośnie do tego, kto jest godny przyjmowania Komunii Świętej, a kto nie. Odnosząc się do pism Ojców Kościoła, św. Jana Pawła II, licznych świętych, Katechizmu Kościoła Katolickiego i samego Pisma Świętego, kardynał Burke w przekonujący sposób ukazuje ciągłość „odwiecznego nauczania Kościoła”, o którym mówił Benedykt XVI.
W czasach, w których źle rozumiany pluralizm doprowadził do szerzenia się doktrynalnego relatywizmu, kardynał Burke wyjaśnia kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stanowi: „Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.
Niniejsza, zaktualizowana wersja książki, uprzednio opublikowanej z myślą o duchownych, zawiera komentarz prezesa Akcji Katolickiej na rzecz Wiary i Rodziny, Thomasa McKenny, skierowany do osób świeckich:
W jaki sposób Kościół reagował na historyczne przypadki zgorszenia, herezji i niewiary?
Okoliczności, które wymagają od danej osoby powstrzymania się od przyjmowania Komunii Świętej
Kiedy należy komuś odmówić udzielenia Komunii Świętej (i kto powinien to uczynić)?
Podstępne owoce gorszącego zachowania i „obiektywne szkody”, które z niego wynikają
W jaki sposób odnosi się to do polityków, którzy w dalszym ciągu publicznie promują ciężkie grzechy?
Wypowiedzi sześciu świętych na temat należytego przyjmowania Komunii Świętej
Każdy rozdział w jasny sposób wyjaśnia, jak godnie przyjmować Eucharystię i jaką cześć katolicy powinni okazywać Najświętszemu Sakramentowi. Niniejsza publikacja porusza również kwestię tego, w jaki sposób wielu katolików postrzega nakładanie ograniczeń na przyjmowanie Komunii Świętej ze względu na dominujące poglądy dotyczące zgorszenia i odrzucenia norm moralnych.
Czytelnik pozna wiele duszpasterskich przykładów tego, w jaki sposób Kościół od najwcześniejszych wieków bronił świętości Eucharystii i zasad jej przyjmowania – w tym poruszającą historię Świętego Franciszka z Asyżu. Zainspiruje go również to, jak nauczanie Kościoła na temat właściwego przyjmowania Komunii Świętej stanowi akt duszpasterskiej miłości, mający na celu dobro wiernych, naszą wzajemną jedność i zbawienie dusz.